Bandana, kolekcja jesień 2020

49produktów

Bandana

Bandana to trójkątna bądź kwadratowa chusta zakładana na głowę lub szyję, często też wiązana na karku. Ma ona charakter ochronny lub dekoracyjny. Sposobów jej noszenia jest tysiące, głównie przez jej plastyczność, tzn. wielość możliwości składania w różne formy. To świetna alternatywa dla czapki, szalika, opaski, naszyjnika, paska, bransoletki bądź zwykłego dodatku (np. do torebki). Występuje w wielu kolorach, jednak najpopularniejszymi są czerń i czerwień, z kolei charakterystyczne dla klasycznej bandany orientalne wzorki są zazwyczaj białe. Nazwa pochodzi z języka francuskiego "couvre-chef" czyli "chroniąca głowę". Możemy ją spotkać w różnych religiach (islam), kulturach (hip-hop) i ugrupowaniach, głównie wśród kobiet. Patrząc z innej strony, oprócz kultowego kapelusza, bandana jest nieodłącznym akcesorium stroju kowbojskiego, a także niezbędnikiem pin-upowych stylizacji. Była również popularna w latach 90. ubiegłego wieku. Nosiły ją m.in. Jennifer Lopez czy Beyonce.

Jak nosić bandanę? Otóż odpowiedź jest bajecznie prosta: jak tylko chcesz. Większy kłopot może sprawiać pytanie do czego ją nosić i jak wiązać. Najprościej jest złożyć kwadrat na pół, uzyskując przy tym trójkąt, który następnie łapiemy za dwa równoległe rogi i zginamy, aż do uzyskania czegoś w rodzaju paska. Od tego momentu wybór miejsca należy do nas - włosy, nadgarstek, a może szyja. Gdy się już zdecydujesz, zawiąż prosty supeł i ciesz się stylowym wyglądem! By dodać odrobiny nonszalancji, możesz przekręcić chustę na bok, by sprawiała wrażenie asymetrycznego looku. Jeżeli się spieszysz, po złożeniu trójkąta możesz go po prostu zwinąć w rulon, a efekt będzie tak samo dobry.

Bandanę możemy nosić praktycznie ze wszystkim, oczywiście mówiąc o nieformalnych strojach. Nie nadaje się ona bowiem do eleganckich stylizacji, np. na studniówkę czy wesele. Za to na co dzień, na spotkanie z koleżankami, do szkoły, pracy, na imprezę czy spacer jest wyborem idealnym. Świetnie podrasuje każdy, nawet najprostszy outfit - i to właśnie z takimi najlepiej się będzie komponować. Postaw na mom jeans, crop top i skórzaną kurtkę plus przewiązaną pod szyją chustkę. W wersji bardziej eleganckiej, seksowna bandana odświeży biurowy wizerunek ołówkowej spódnicy i białej koszuli.