Fulary, wiosna 2021

38produktów

Modne fulary

Fular to delikatna, jedwabna chusta męska, służąca do wiązania pod szyją. Nie należy jej jednak mylić z szalem lub apaszką. Jest dodatkiem dość ekstrawaganckim, wyszukanym i mało popularnym, nie powinniśmy jednak zapominać, że przykładowo muszka, jeszcze kilka sezonów temu, również nie cieszyła się powodzeniem. Nazwa fular pochodzi z francuskiego foulara i w przeszłości oznaczała po prostu jedwabną tkaninę, używaną np. do produkcji damskich spódnic. Dopiero w XX w. zaczęto tak nazywać męską chustę.

Jedwab, z którego szyje się męskie fulary, jest jednym z najbardziej luksusowych włókien, który od setek lat niezmiennie kojarzy nam się z elegancją i klasą. Posiada właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu nasze ciało, oplecione tą delikatną tkaniną, nie poci się. Materiał jest niezwykle przyjemny w dotyku, dlatego też często stosuje się go do szycia bielizny nocnej lub, jak w tym przypadku, szali oplatających naszą szyję. Jest również hipoalergiczny, przez co z powodzeniem może być noszony przez osoby podatne na uczulenia. Wszystkie te właściwości, wraz z trwałością materiału powodują, że jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych surowców dla ludzkiego organizmu. Nie bez powodu więc stosuje się go do produkcji delikatnych, luksusowych dodatków, bielizny i pościeli.

Wzorzyste fulary

Fular, choć stopniem popularności i formalności porównywany jest do białych rękawiczek czy gustownego melonika, w rzeczywistości jest ozdobą typu półformalnego. Ta ozdobna chusta, wykonana z jedwabiu, dostępna jest w wielu wzorach i kolorach. Jednym z najpopularniejszych jest wzór turecki, czyli tzw. paisley, który w rzeczywistości wywodzi się z Indii. Jest on często stosowany również na krawatach i poszetkach, jednak nie tych, które zestawiamy z wizytowymi, wieczorowymi garniturami. Pasuje wyłącznie do codziennego, eleganckiego stylu. Jak nosić wzorzysty fular

W przeciwieństwie do muszek i krawatów, fular zakładamy pod koszulę, odpinając jej pierwszy guzik i wychylając delikatnie jedwabną tkaninę do wierzchu. Niezwykle ważne jest w tym wypadku oczywiście dopasowanie kolorystyczne. Jasne garnitury i tweedowe marynarki to idealne towarzystwo dla tej ozdoby. Do fularu we wzór paisley dobierzmy oczywiście jednolitą koszulę, której kolor może być kontrastowy - np. ozdobny fular w brązach i granatach, połączony z klasyczną, błękitną koszulą. Inne, również ciekawe i popularne wzory to np. grochy, paski lub motywy kwiatowe. Oprócz oczywistych walorów estetycznych, fular pełni także rolę praktyczną - osłania naszą szyję i dekolt w trakcie niekorzystnej pogody. Przed założeniem tej ozdoby, sprawdź koniecznie jak należy ją poprawnie wiązać.