Korki, kolekcja jesień 2020

1005produktów

Korki męskie

Pomysłodawcą korków męskich jest Adi Dassler, założyciel Adidasa, produkujący buty specjalnie przystosowane do kopania piłki. Pierwsze korki założyli niemieccy piłkarze podczas Pucharu Świata w 1954 roku w Szwajcarii. Były to zwrotne i lekkie (lżejsze niż dotychczasowe) buty z ćwiekami, które gwarantowały przyczepność do murawy. Współczesne korki męskie swoją genezę mają już w XIX wieku, jednak wówczas buty futbolowe znacznie różniły się od tych obecnych.

Dzisiaj jest to wielokolorowe, zróżnicowane obuwie dostosowane do indywidualnych preferencji posiadacza. Poszczególne buty różnią się też wielkością, krojem i wysokością korków. Korki umożliwiają lepszą przyczepność podczas gry w piłkę nożną. Korki należą do butów sportowych. Są tak dobrane, by maksymalnie umożliwić wygodne przemieszczanie się i aktywność fizyczną. Buty te nie nadają się do chodzenia po ulicach czy innych niż murawa piłkarska podłożach. Korki męskie są tak rozmaite, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Są tak skonstruowane, by zminimalizować ryzyko kontuzji stopy.

Zwróćmy uwagę na ich specyficzny wygląd i budowę. Podobnie jak buty na obcasie, tak samo i korki różnią się wysokością i rozmieszczeniem korka na podeszwie. Ma to duże znaczenie w użytkowaniu. Im wyższy korek, tym lepsza przyczepność. Wybierając obuwie dla siebie, należy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem korków. Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, jest wybór butów w oparciu o rodzaj nawierzchni, do której się one nadają. Tutaj wyróżniamy obuwie na trawę, na sztuczną trawę/orlika, na mokrą trawę, na halę , tzw. halówki. Kolejnym krokiem przy wyborze korków jest dobór obuwia według zaawansowania. Dzielimy je na profesjonalne - najlepszej jakości i najwygodniejsze, półprofesjonalne - nieco tańsze i mniej zaawansowane, półamatorskie - przeznaczone dla piłkarzy, którzy często wychodzą na boisko, ale nie są zawodowcami, rekreacyjne - dla fanów piłki nożnej, którzy nie wychodzą na boisko lub graja w piłkę sporadycznie.

Ostatnim etapem jest wybór materiału, z którego zbudowane są korki - skóra lub syntetyk oraz wybru marki, kroju i koloru. Tutaj wybór jest bardzo subiektywny. Buty mogą mieć rozmaite kolory - od najzwyklejszych czarnych po różowe i różnokolorowe. Czy wybrać firmę Adidas czy Nike? To zależy już od osobistych preferencji.