Krawaty, lato 2021

6820produktów

Modne krawaty

Krawat to jeden z najbardziej charakterystycznych, męskich atrybutów. Ma postać materiałowego paska, wiązanego wokół szyi, pod kołnierzykiem koszuli. Może być gładki lub wzorzysty, a jego szerokość różni się w zależności od panujących trendów jak i gustu noszącego. Także rodzaj materiału i jego faktura może być zupełnie inna. Noszony jest przez mężczyzn najczęściej w połączeniu z koszulą oraz spodniami i marynarką. Często bywa obowiązkowym elementem biurowego stroju, a niekiedy zakładamy go tylko na specjalne okazje, takie jak wesele czy oficjalne spotkanie. Choć niektórzy panowie nieszczególnie lubią zakładać krawaty, zdarzają się sytuacje, kiedy są one niezastąpione, w związku z czym każdy mężczyzna ma przynajmniej jeden modny krawat w swojej garderobie. Historia krawata liczy setki lat, a jego pierwowzory pojawiły się już w starożytności.

Długie chusty wiązane pod szyją stanowiły element munduru rzymskich i chińskich wojowników już tysiące lat temu. W tamtych czasach ich rola była jednak wyłącznie praktyczna - miały chronić przed kurzem i chłodem. Król Francji Ludwik XIV podpatrzył modę na ozdobne szale wśród chorwackich najemników i to on wniósł ją “na salony”. Krawat w obecnym kształcie pojawił się natomiast w I poł. XX w., kiedy to opatentowano specjalny sposób szycia tej charakterystycznej, męskiej ozdoby.

Kolorowe krawaty

Choć jeszcze niedawno krawaty kojarzyły nam się wyłącznie z eleganckimi, niezbyt wygodnymi garniturami noszonymi wyłącznie na specjalne okazje lub do biura, dziś weszły na stałe jako element tzw. stylu smart casualowego, czyli sportowej elegancji. To rodzaj materiału, jego faktura i kolor świadczą o stopniu formalności tej męskiej ozdoby. Jednym z najmniej oficjalnych jest tzw. knit, czyli krawat dziergany, dzianinowy. Można go nosić do sportowej marynarki lub wyłącznie do koszuli, nawet tej z nieusztywnionym kołnierzykiem. Zazwyczaj krawaty te są dosyć wąskie i posiadają prosto ściętą końcówkę. Elementem nieformalnej elegancji są także krawaty wełniane, które idealnie wyglądają w połączeniu z jeansami, kardiganami i denimowymi koszulami. Od tradycyjnych krawatów odróżnia je mechata, matowa faktura materiału, która świetnie sprawdza się na codzienne okazje. Tego rodzaju krawaty możemy nosić zarówno gładkie, jak i wzorzyste.

Planując zakup kolorowego, wzorzystego krawata pamiętajmy o odpowiednim doborze koszuli: w takim przypadku powinna być gładka i stonowana. Warto także zapoznać się z różnymi sposobami wiązania tego dodatku, dzięki czemu będziemy mogli dobrać węższy lub szerszy węzeł, w zależności od rodzaju kołnierzyka. Jeśli nabierzemy sporej wprawy i nie brak nam będzie poczucia smaku, będziemy potrafili odpowiednio połączyć nawet pasiasty, kolorowy krawat z koszulą w kratkę lub grochy.