Parasole męskie, wiosna 2021

1produktów

Parasole dla mężczyzn

Nazwa parasol wywodzi się z języka włoskiego i oznacza dosłownie słońcochron. Jak więc nietrudno się domyślić, przedmiot ten w przeszłości spełniał zupełnie inną rolę niż obecnie, choć oczywiście w niektórych krajach i kulturach kobiety o jasnej karnacji nadal często ukrywają się pod parasolem przed silnymi promieniami słonecznymi. Pierwowzór tego najpraktyczniejszego dodatku był w starożytności elementem świadczącym o wysokiej pozycji społecznej, władzy i zamożności. Dopiero w XVII wieku trafił do Europy, a dokładniej do Włoch, gdzie był luksusowym akcesorium, a nawet dziełem sztuki - wykonywany zazwyczaj ze szlachetnego jedwabiu, z rączką z kości słoniowej, z malowanymi ornamentami, prezentował się niezwykle luksusowo. Wiek później jego wygląd i funkcja zaczęły zbliżać się do tej obecnej.

Parasol w obecnej formie, zbudowany ze stalowej, składanej konstrukcji, zaprojektowany został po raz pierwszy przez Samuela Foxa. Ku zaskoczeniu, parasole dotarły na Wyspy Brytyjskie o wiele później niż np. do Francji czy Włoch. Obecnie najpopularniejszy model parasola męskiego ma formę długiej laski zakończonej zagiętą rączką. Składa się tylko jego konstrukcja. Na rynku są jednak dostępne także mniejsze egzemplarze, w których mamy możliwość teleskopowego złożenia głównej rurki parasola, a jeśli dodatkowo uchwyt jest krótki i prosty, parasol ma formę bardzo poręczną - bez problemu schowamy go w niewielkiej torbie. Choć kobiety bardzo często sięgają po modele urozmaicone takimi detalami jak wzorzysta tkanina, ozdobna rączka czy niecodzienny materiał, np. przeźroczyste tworzywo sztuczne, to wśród mężczyzn od lat najpopularniejsze są parasole w ciemnych, stonowanych kolorach, takich jak czerń, granat i brąz.

Przy zakupie parasola warto zwrócić uwagę na jego mechanizm wewnętrzny i ogólną jakość wykonania. Jeśli wybierzemy droższy model renomowanej firmy możemy być pewni, że nie będziemy musieli dźwigać codziennie sporego ciężaru, a pomysłowa konstrukcja posłuży nam przez lata i jednocześnie nie będzie odginać się przy większym wietrze. Kluczowe są więc takie elementy jak sprężyny, druty stelażowe i rodzaj zastosowanych materiałów. I choć tkanina używana do szycia czaszy parasola ma być przede wszystkim wodoodporna i silna, wielkie domy mody projektują luksusowe egzemplarze, wykonane np. ze skóry krokodyla.

Jeśli chcesz cieszyć się tym akcesorium przez długi czas, postaw na klasyczny, solidny model wykonany z materiałów wysokiej jakości, najlepiej pochodzący od producenta, który specjalizuje się w wyrobie parasoli. Wtedy żaden deszcz ani śnieg nie będzie ci straszny.