Poszetki, lato 2021

2047produktów

Modne poszetki

Poszetka to niewielka, jedwabna chustka wkładana do górnej, zewnętrznej kieszeni marynarki. Obecnie pełni rolę przede wszystkim ozdobną. Jest elementem eleganckich zestawów choć od niedawna noszona jest także z bardziej casualowymi marynarkami, a zdarzają się też przypadki wkładania chusteczki do kieszeni płaszcza. Niewielka kieszonka na piersi, która znajduje się w większości wizytowych marynarek, nazywana jest brustaszą, choć powszechnie przyjęła się błędna nazwa butonierka. Należy jednak pamiętać, że butonierka to ozdobna dziurka w klapie marynarki.

Modne poszetki to eleganckie wykończenie stylowego zestawu z garniturem, koszulą i krawatem. Jakie są zasady doboru odpowiedniego koloru, wzoru i tkaniny poszetki? Przede wszystkim należy unikać połączeń identycznych, czyli np. bordowy, gładki jedwabny krawat i taka sama poszetka. Struktura materiału jak i kolor powinien się odróżniać - w przypadku wzorzystego krawata wybierzmy gładką poszetkę i odwrotnie. Całość powinna tworzyć jednak spójny zestaw, co nie jest wcale tak proste, jeśli nie mamy sporego wyczucia estetycznego. Należy także pamiętać, że białe poszetki nosimy do wizytowych garniturów i smokingów, a w ciągu dnia możemy postawić na większy luz w doborze wzorów i kolorów.

Składanie poszetki

Wielu mężczyzn ma obecnie sporo problemów z odpowiednim złożeniem poszetki. W Internecie znaleźć możemy dziesiątki różnych propozycji, jest naprawdę w czym wybierać, jednak niektóre z nich daleko odbiegają od klasycznej elegancji i są wręcz efektem odpowiedniego ułożenia i przeszycia materiału. Jeśli dopiero zamierzamy zaopatrzyć się w pierwszą, ozdobną chustkę i nie chcemy zaliczyć modowej wpadki, postawmy na sprawdzone sposoby składania poszetki. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. TV fold. Nazwa wywodzi się od amerykańskich prezenterów telewizyjnych, którzy to właśnie zapoczątkowali ten trend. Jest to zarazem najprostszy sposób, pasuje na każdą okazję i nikomu nie powinien sprawić trudności. Poszetkę składamy na pół a następnie jeszcze kilka razy wzdłuż krótszego boku. Szerokość musimy dopasować odpowiednio do szerokości naszej kieszeni marynarki, a po włożeniu chusteczka powinna wystawać na około 1-1,5 cm.

Kolejnym popularnym sposobem jest wystawienie rogów poszetki, które uzyskamy dzięki złożeniu jej na kwadrat a następnie delikatnym przesunięciu brzegów materiału. Kształt ten jest idealny zwłaszcza w przypadku materiałów typu lnianego, które są sztywne i matowe. Możemy spróbować także kształtów typu puff lub tzw. pozornego nieładu, wymagają one jednak więcej wprawy.