Poszetki, zima 2022/2023

Modne poszetki

Poszetka to niewielka, jedwabna chustka wkładana do górnej, zewnętrznej kieszeni marynarki. Obecnie pełni rolę przede wszystkim ozdobną. Jest elementem eleganckich zestawów choć od niedawna noszona jest także z bardziej casualowymi marynarkami, a zdarzają się też przypadki wkładania chusteczki do kieszeni płaszcza. Niewielka kieszonka na piersi, która znajduje się w większości wizytowych marynarek, nazywana jest brustaszą, choć powszechnie przyjęła się błędna nazwa butonierka. Należy jednak pamiętać, że butonierka to ozdobna dziurka w klapie marynarki.

Modne poszetki to eleganckie wykończenie stylowego zestawu z garniturem, koszulą i krawatem. Jakie są zasady doboru odpowiedniego koloru, wzoru i tkaniny poszetki? Przede wszystkim należy unikać połączeń identycznych, czyli np. bordowy, gładki jedwabny krawat i taka sama poszetka. Struktura materiału jak i kolor powinien się odróżniać - w przypadku wzorzystego krawata wybierzmy gładką poszetkę i odwrotnie. Całość powinna tworzyć jednak spójny zestaw, co nie jest wcale tak proste, jeśli nie mamy sporego wyczucia estetycznego. Należy także pamiętać, że białe poszetki nosimy do wizytowych garniturów i smokingów, a w ciągu dnia możemy postawić na większy luz w doborze wzorów i kolorów.

Składanie poszetki

Wielu mężczyzn ma obecnie sporo problemów z odpowiednim złożeniem poszetki. W Internecie znaleźć możemy dziesiątki różnych propozycji, jest naprawdę w czym wybierać, jednak niektóre z nich daleko odbiegają od klasycznej elegancji i są wręcz efektem odpowiedniego ułożenia i przeszycia materiału. Jeśli dopiero zamierzamy zaopatrzyć się w pierwszą, ozdobną chustkę i nie chcemy zaliczyć modowej wpadki, postawmy na sprawdzone sposoby składania poszetki. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. TV fold. Nazwa wywodzi się od amerykańskich prezenterów telewizyjnych, którzy to właśnie zapoczątkowali ten trend. Jest to zarazem najprostszy sposób, pasuje na każdą okazję i nikomu nie powinien sprawić trudności. Poszetkę składamy na pół a następnie jeszcze kilka razy wzdłuż krótszego boku. Szerokość musimy dopasować odpowiednio do szerokości naszej kieszeni marynarki, a po włożeniu chusteczka powinna wystawać na około 1-1,5 cm.

Kolejnym popularnym sposobem jest wystawienie rogów poszetki, które uzyskamy dzięki złożeniu jej na kwadrat a następnie delikatnym przesunięciu brzegów materiału. Kształt ten jest idealny zwłaszcza w przypadku materiałów typu lnianego, które są sztywne i matowe. Możemy spróbować także kształtów typu puff lub tzw. pozornego nieładu, wymagają one jednak więcej wprawy.
862 produktów

Obejrzano 60 z 862 produktów