Rajstopy, lato 2021

1929produktów

Rajstopy damskie

Rajstopy to część damskiej garderoby, zasłaniająca ciało od pasa aż po całe stopy. Zazwyczaj rajstopy damskie produkowane są z nylonu bądź innych włókien sztucznych, dodatek spandexu gwarantuje im natomiast lepszą elastyczność. Oznaczenia DEN to tzw. denier, czyli waga przędzy w gramach – jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych. Najcieńsze rajstopy mają więc oznaczenie 3 DEN, 30 to modele półprzeźroczyste, a 100 – całkowicie kryjące. W talii rajstopy posiadają szeroką gumkę bądź specjalne wzmocnienia – są to tzw. rajstopy majtkowe. Grubszy materiał może być wszyty także na palcach, a klin bywa nawet wykonany z bawełny.

Podstawowym zadaniem rajstop jest ochrona przed zimnem oraz poprawienie wyglądu naszych nóg – nawet najcieńsze, cieliste rajstopy mogą zamaskować przebarwienia, blizny itp. Dzięki rajstopom lepiej też ochronimy nasze stopy przed otarciami butów. Pierwsze modele tego elementu garderoby zaczęły pojawiać się w codziennym ubiorze po 1940, w związku z wynalezieniem nylonu. Szczyt ich popularności przypadł natomiast na rok 1965, kiedy to hitem okazała się spódniczka mini. Rajstopy były idealną alternatywą dla pończoch, które mogły nieestetycznie wystawać spod spódnicy. Oczywiście podobną garderobę nosili członkowie arystokracji w XVI wieku; byli to głównie mężczyźni; jednak ówczesne modele wykonane były z zupełnie innych materiałów.

Obecnie rajstopy produkuje się także z takich materiałów jak mikrofibra, akryl, wełna i bawełna. Dostępne modele posiadają różne fasony, od tych z wysokim stanem, po modele typu biodrówki (tzw. low-rise) oraz odsłaniające palce lub całe stopy. Dobór odpowiedniego koloru i rodzaju tkaniny/tworzywa zależy oczywiście od pory roku i pozostałych elementów naszego stroju.

W przeciwieństwie do legginsów, które nosić możemy także jako spodnie, rajstopy zakładamy wyłącznie z sukienkami, spódnicami i szortami. Cienkie, cieliste rajstopy są obowiązkowym elementem ubioru formalnego i niektóre z nas zakładają je w zasadzie codziennie do pracy. Grubsze modele, z domieszką wełny lub akrylu wkomponowują się świetnie w jesienne i zimowe zestawy, w połączeniu z dłuższą sukienką lub spódniczką. Prawdziwym hitem są rajstopy wzorzyste, cieniowane oraz te w intensywnych kolorach – ten pozornie drobny dodatek może być podstawą ciekawej, odważnej stylizacji. Rajstopy modelujące docenią natomiast kobiety, które nie posiadają idealnie płaskiego brzucha, jednak lubią nosić dopasowane spódniczki i sukienki.