Spinki do krawatów, zima 2022/2023

Spinki do krawata

Spinka do krawata to męskie akcesorium, pełniące jednocześnie funkcję praktyczną i estetyczną: ma za zadanie utrzymywać krawat prosto, w jednym miejscu, dzięki spięciu go z koszulą, dodatkowo ozdabiając go z zewnątrz. Spinki mogą być wykonane ze szlachetnych kruszców, takich jak złoto i srebro, a także metali nieszlachetnych; często posiadają bogate ozdoby w postaci kolorowych kamieni lub cyrkonii. Spinka do krawata w najbardziej klasycznym wydaniu ma formę cienkiego prostokąta z delikatnym grawerem lub tłoczeniem.

Spinki pojawiły się około 1920 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie noszone były zwłaszcza do mundurów, a następnie zaadaptowane do codziennej garderoby. Od tamtej pory ich popularność w USA nie maleje, jednak w Europie często uchodzą za wyznacznik złego gustu. W ostatnim czasie obserwujemy jednak powrót do oldschoolowych akcesoriów, takich jak szelki, poszetki czy muchy, dlatego także ozdobne spinki stają się popularne. Łączyć możemy je z ubiorem smart casualowym i casualowym, zwracając uwagę, by były dyskretne i nie odciągały uwagi od twarzy. Oprócz wyboru konkretnego modelu, należy także zwrócić uwagę na umiejscowienie spinki - najlepiej przypiąć ją minimalnie powyżej połowy krawata. Jej szerokość nie powinna być większa niż szerokość krawata; najlepiej gdyby sięgała do około ¾ szerokości.

Jak dobrać odpowiednią spinkę? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na fakturę naszego krawata: do tych gładkich idealne będą ozdobne spinki, natomiast do wzorzystych - proste i minimalistyczne. Do eleganckich i wieczorowych stylizacji, w których chcemy się prezentować poważnie i z klasą, wybierajmy wyłącznie tradycyjne modele, o prostokątnej formie. Jeśli jednak spinka ma urozmaicić nasz casualowy lub smart casualowy strój możemy trochę poeksperymentować. Wybór spinki zależy również od naszego podejścia do kwestii mody - jeśli lubimy odważne i kontrowersyjne stylizacje, mamy do wyboru nawet spinki do krawata z ozdobnymi łańcuszkami i znaczkami 3D, także o bardzo wyszukanych kształtach. Spinka może wyrażać nasz gust, zainteresowania, charakter: logo ulubionego klubu sportowego, marki samochodu, motywy florystyczne, podróżnicze itp. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Personalizowana spinka do krawata może być świetnym pomysłem na prezent, który dopasowany będzie do osobowości osoby obdarowanej.
14 produktów

Obejrzano 14 z 14 produktów