Szminki i błyszczyki, zima 2019

3produktów

Szminki i błyszczyki do ust

Kosmetyki kolorowe, takie jak szminki i błyszczyki służą do podkreślenia i nadania barwy naszym ustom. Szminki zazwyczaj występują w formie sztyftu, natomiast błyszczyki mają bardziej płynną postać. Na rynku są również dostępne balsamy pielęgnujące, które nie nadają koloru, a jedynie nawilżają delikatną skórę. Tego rodzaju kosmetyki składają się zazwyczaj z tłustego kremu, barwników, substancji zapachowych, odżywczych, nabłyszczających i nawilżających. Często także posiadają filtr chroniący przed promieniami UV. Intensywność koloru, jaki możemy uzyskać na naszych ustach, zależy od stopnia nasycenia pigmentu, wchodzącego w skład pomadki czy błyszczyka.

Kosmetyki kolorowe do ust, oprócz zadań estetycznych, spełniają więc również te praktyczne. Ich zalety są nieocenione zwłaszcza zimą, kiedy nasze wargi najbardziej narażone są na wysuszenie i pierzchnięcie. Obecnie granica między zwykłą szminką a błyszczykiem trochę się zatarła. Istnieją sztyfty łączące w sobie trwałe, koloryzujące właściwości z nawilżającym i nabłyszczającym efektem balsamu do ust. Dzięki temu, nie musimy już iść na kompromisy - możemy wyposażyć się w pomadkę, która po pierwsze nada wymarzonego odcienia naszym ustom, po drugie będzie się utrzymywać cały dzień, a po trzecie sprawi, że nasze wargi będą wyglądały na zdrowe, jędrne i nawilżone. Możemy nawet zdecydować się na szminkę powiększającą usta!

Choć ciężko w to uwierzyć, usta zaczęto malować już w starożytności! Około 5 tys. lat temu nakładano na nie rozkruszone, czerwone kamienie lub zgniatano owady, posiadające w sobie intensywne barwniki! Wymalowane usta nie były wtedy domeną wyłącznie kobiet. Świadczyły raczej o wysokim statusie społecznym. Tęczowe substancje, jakie znaleziono na rybich łuskach, gwarantowały natomiast mocno nabłyszczający efekt. W kolejnych wiekach ciągle zmieniały się kanony piękna, często zakazując kobietom w jakikolwiek sposób ingerować w naturalną urodę. W czasach rewolucji francuskiej można było nawet z tego powodu zostać straconym pod gilotyną!

Pierwsza wersja klasycznej szminki została zaprezentowana w 1883 roku w Amsterdamie, przez francuskich kosmetologów. Miała ona formę sztyftu owiniętego w bibułkę. Niestety była bardzo droga i tylko zamożne kobiety mogły sobie pozwolić na taki luksus. Największa popularność rozpoczęła się po 1900 roku, kiedy to firma Guerlain zaprojektowała metalowe opakowanie dla szminki, a koszt jej produkcji stał się niższy. Od tamtej pory kobiety na całym świecie chętnie barwią swoje usta, a niektóre nawet nie wyobrażają sobie wyjścia z domu, bez starannego makijażu wykonanego konturówką, szminką i błyszczykiem.