Meliski, wiosna 2024

165 produktów

Meliski

Obuwie typu meliski to damskie modele balerinek, sandałków i szpilek, których charakterystyczną cechą jest tworzywo, z którego są wykonane. Jest to zazwyczaj połączenie kauczuku i plastiku. Buty wyglądają, jakby w całości były wykonane z jednego kawałka gumy, ewentualnie urozmaicone drobnymi ozdobami, często z tego samego materiału. Skąd wzięła się nazwa meliski i dlaczego te modele stały się tak popularne?

Trend ten zapoczątkowany został przez brazylijską markę Grendene Shoes w Sao Paulo w 1982 roku. Była to niewielka, rodzinna inicjatywa, która jako pierwsza wypuściła na rynek damskie i dziecięce obuwie nazywane jellies. Dziś firma jest właścicielem wielkich światowych marek, takich jak Ipanema czy Melissa i to właśnie ta ostatnia zrewolucjonizowała rynek obuwniczy, a kultowe meliski dostępne są w ponad 70 krajach świata. Jak to się stało, że zwykłe gumowce stały się tak popularne? Przede wszystkim za sprawą nawiązania współpracy z wielkimi nazwiskami z branży mody. Już w 1983 roku Jean-Paul Gaultier stworzył dla marki swoją autorską kolekcję. Promocja nie związana była wyłącznie z branżą modową - w Sao Paulo stworzono nawet galerię, skupiającą pod jednym dachem różne dziedziny sztuki. Do kampanii promocyjnych zapraszano wiele nazwiska, w tym np. Alessandrę Ambrosio. Znakiem rozpoznawczych balerinek, szpilek i sandałów marki melissa jest intensywny zapach gumy balonowej, który utrzymuje się nawet do kilku lat po zakupie! Na 30-lecie marki wypuszczono nawet na rynek perfumy inspirowane wyżej wymienionym zapachem. W kolejnych latach firma współpracowała z innymi gwiazdami, w tym Karlem Lagerfeldem, ale największym hitem okazała się kolekcja stworzona przez Vivienne Westwood. Dziś każda kobieta marzy o charakterystycznych, gumowych szpilkach i balerinkach, ozdobionych bombką, serduszkiem czy małymi wisienkami. Celebryci i fashioniści kochają te modele i noszą je na każdą okazję!

Na fali popularności Melissy, inne firmy zaczęły produkować podobne modele, dzięki czemu urocze, gumowe meliski są dziś dostępne dla każdego i cena nie stanowi przeszkody. Znaleźć je możemy zarówno w sieciówkach, jak i u dużych producentów obuwniczych. Co sezon powstają nowe modele, których kolorystyka, fasony i ozdoby dostosowane są do najgorętszych trendów. Też skusisz się na kultowe meliski?

Obejrzano 60 z 165 produktów