Trencze, kolekcja zima 2022

754produktów

Trencze

Trencze, czyli płaszcze typu trencz znane w Polsce też pod nazwą prochowiec. Ich historia sięga już XIX w. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa trench czyli okop, rów ponieważ odgrywały główną rolę w ubiorze podczas I Wojny Światowej. Do dzisiaj nie wiadomo kto wynalazł je pierwszy. Czy była to znana do dziś firma Aquascutum czy może druga rozpoznawalna marka Burberry. Wiadomo jedno: wciąż są rozpoznawalne i popularne na całym świecie.

Początkowo trencz miał za zadanie zastąpić ciężkie płaszcze, które nosili podczas wojny Brytyjscy i Francuscy żołnierze. Płaszcze tamte były zdecydowanie za ciepłe na okres przedwiosenny i wiosenny oraz nie chroniły w tak dużym stopniu przed deszczem, wilgocią oraz wiatrem jak trencze. Po skończonej wojnie z nadmiaru wyprodukowanych płaszczy zostały one przekazane do sprzedaży również cywilom. W ten sposób trencze weszły w powszechny obieg.

Klasyczny trencz jest to płaszcz dwurzędowy, który posiada dziesięć guzików z czego pięć się zapina. Jest długi, ma sztormowy, wysoki kołnierz oraz jest wiązany szerokim pasem. Na rękawach są również paski z klamerkami, a kieszenie są skośne z patką, która się zapina na guzik. Na prawym barku jest klapa, której rola nie jest do końca wyjaśniona. Jedni twierdzą, że miała amortyzować odrzut karabinu, a drudzy, że miała chronić przed wciekaniem wody pod trencz. Na plecach płaszcza jest druga warstwa materiału, która sprawia, że płaszcz jest jeszcze bardziej wodoodporny.

Do rozpowszechnienia trencza przyczyniły się takie gwiazdy jak Humphrey Bogart w „Casablance” czy Peter Sellers jako inspektor Clouseau w kultowym cyklu filmów pod tytułem „Różowa Pantera”. Nie został on jednak tylko i wyłącznie zarezerwowany dla mężczyzn… Kobiety również zaczęły chodzić w trenczach. Stał się jednym ze znaków rozpoznawalnych Audrey Hepburn, która olśniła nim widzów w „Śniadaniu u Tiffany’ego. Kolor, który był najpopularniejszy w XX wieku to khaki, ale w produkcji pojawiły się także trencze w różnych odcieniach beżu oraz granatu i czerni.

Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo wiele płaszczy typu trencz. Istnieją przeróżne modele, długości, kolory oraz rodzaje tkanin, z których wykonane są trencze. Dowiedz się, jakie trencze są przebojem w obecnym sezonie jesień/zima! Nie ma zresztą osoby, która by wyglądała źle w klasycznym trenczu. Pasek podkreśli twoją talię, a dół płaszcza zatuszuje wszelkie niedoskonałości. Gdy masz troszkę szersze biodra i nie czujesz się dobrze w prostym fasonie wybierz ten z rozkloszowanym dołem, a na pewno pokochasz ten typ płaszcza. Trencz idealnie sprawdza się porą wieczorową zarzucony na sukienkę jak i w codziennych stylizacjach w połączeniu z jeansami, T-shirtem oraz sztybletami. Wybierając trencz przede wszystkim trzeba kierować się swoimi upodobaniami. Zwykły czarny lub ten w odcieniach beżu nada się w każdej sytuacji natomiast jeśli pragniesz być zauważona postaw na odważniejsze kolory typu czerwień lub zieleń. Wybór należy do Ciebie!