Halówki, kolekcja zima 2021

428produktów

Halówki

Słowo „halówki” przywołuje wspomnienia z dzieciństwa - myślimy od razu o niezbyt ładnych butach na zajęcia wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Zazwyczaj granatowe, z ukośnymi białymi paskami po bokach i gumową podeszwą, żeby nie porysować parkietu. Jednak halówki to nie tylko takie buty.

Halówki są to buty męskie, przeznaczone do uprawiania sportów na sali gimnastycznej. Mają żółtą, gumową podeszwę, ale wyglądem odbiegają od tego, z czym nam się kojarzą. Halówki mają zaokrąglone noski i występują w wielu wzorach i kolorach. Ich nadrzędnym celem jest wygoda, dlatego też ładny, schludny wygląd to sprawa drugorzędna. Przypominają buty korki, które są przeznaczone do grania w piłkę nożną, jednak halówki nie mają wypustek w podeszwie. Muszą też mieć sznurówki z odpowiedniego materiału, aby dobrze trzymać nogę i nie spowodować kontuzji.

Najlepszym wyborem halówek będą te z podeszwą „turfową”, czyli TF, która jest przeznaczona do gry na pozbawionej trawy ziemi. Sprawdza się też na hali, tartanie, betonie czy naturalnej trawie. Należy pamiętać, że w tym wypadku mamy już zdecydowanie gorszą przyczepność i to właśnie ona może być tu minusem. Jeśli warunki pogodowe są ciężkie (na przykład jest mokro), a zawodnik wysoki, znacznie wzrasta ryzyko utraty przyczepności. Na zwykłej hali najlepiej sprawdza się podeszwa typu IN/IC. W zależności od uprawianej dyscypliny, modele różnią się swoją budową. W piłce nożnej halowej bardzo praktyczne są buty, które mają gumę z podeszwy przeciągniętą na czubek buta, co wpływa między innymi na większą siłę uderzenia piłki, a także chroni palce przed urazami.

Buty halowe są trwalsze, gdy mają regularne szycie, które spaja podeszwę z pozostałą częścią –materiałem. Podeszwy sklejane to rozwiązanie niezbyt efektywne i po krótkim użytkowaniu często jesteśmy zmuszeni do kupna nowych butów.

Gdy mamy do czynienia ze sportami halowymi, które polegają na ciągłych wyskokach, m.in. koszykówką i siatkówką, należy zwrócić uwagę na grubość podeszwy. Jest ona kluczowa przy amortyzacji stawu skokowego. Dobrze wykonany but może zapobiec wielu kontuzjom.

Do czego nosić?

Halówki to buty sportowe przeznaczone do uprawiania sportów, więc jedynym odpowiednim do nich strojem jest dres czy inne wygodne, sportowe ubranie. Zdecydowanie nie będą pasowały na spotkanie biznesowe czy elegancką kolację. Jeśli jednak chcesz wyglądać schludnie nawet na treningu – do kolorowych halówek załóż sportowe ubrania w stonowanych kolorach.