Buty treningowe, kolekcja jesień 2021

1225produktów

Buty treningowe

Dla osób aktywnych podstawą są dobrze dobrane buty, odpowiednie do rodzaju aktywności fizycznej. Odkąd Jane Fonda zrewolucjonizowała trening dla kobiet, stawiając na siłę, wytrzymałość i rozciągnięcie, świat fitness niebywale się rozwinął. Wraz z rosnącym zainteresowaniem taką formą aktywności, zaczęły powstawać specjalnie dostosowane ubrania i obuwie. Jakie powinno więc być obuwie do ćwiczeń fitness, by trenować bezpiecznie i komfortowo, a do tego wyglądać stylowo?

Buty treningowe należy kupić o pół rozmiaru większe, niż te do codziennego chodzenia - muszą być zrobione z oddychających materiałów, gwarantujących przewiewność stopy. Aby zagwarantować stabilizację, lepiej sięgnąć po buty sznurowane, ponieważ zapewniają one nieprzesuwanie się stopy podczas ruchu – co za tym idzie, ryzyko kontuzji mocno spada. Najważniejszym elementem obuwia jest podeszwa – w butach treningowych cechuje się lekkością i można ją bez trudu wyginać w łuk. Najnowsze modele mają wbudowaną w podeszwę wkładkę żelową lub poduszkę powietrzną, co amortyzuje wstrząsy i odciąża stawy – w szczególności największy staw w naszym ciele – kolanowy. Z tego względu należy bezwzględnie zapomnieć o ćwiczeniu w tenisówkach. W sytuacji, gdy wcześniej miałyśmy kontuzję stawu skokowego, czyli np. skręciłyśmy kostkę, albo nasze treningi są dynamiczne, z dużą ilością podskoków, wykroków i wypadów – warto wybrać obuwie sięgające za kostkę, które ją usztywnią. Dobrze, gdy w podeszwę wypełniają wkładki antypoślizgowe, zwłaszcza, gdy ćwiczymy w zamkniętym pomieszczeniu, ponieważ podłoga szybko staje się wilgotna albo całkiem mokra.

Obecnie dostępne są buty w szerokim spectrum kolorystycznym i wielu wzorach. Zwróćmy jednak na nie uwagę dopiero po dopasowaniu funkcjonalności obuwia. Buty, które podobają się nam wizualnie, mogą być dodatkową motywacją do ćwiczeń – zwłaszcza te w żywych, ciepłych odcieniach – soczystej pomarańczy, żółtego. Ciekawą propozycją są te z nadrukami, np. galaktyki. Buty mogą zarówno być uzupełnieniem kolorystycznym, jak i przełamywać ją. Trendem o rosnącej popularności jest łączenie wzoru i koloru stanika sportowego z butami treningowymi.