Przeciwsłoneczne damskie, kolekcja zima 2022/2023

Okulary
przeciwsłoneczne
damskie

Okulary przeciwsłoneczne to rodzaj okularów mających na celu głównie ochronić nasze oczy przed promieniami słonecznymi. Zazwyczaj wykorzystujemy je latem, bowiem właśnie w tym okresie słońce operuje najintensywniej, jednak wbrew pozorom także w pewnych sytuacjach zimą powinniśmy z nich korzystać. Szczególnie w przypadku słonecznego dnia i dużej ilości śniegu. Promienie odbite od jego powierzchni mogą być równie niebezpieczne, co te letnie.

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne wynalezione zostały już w XII w. w Chinach. Ten wynalazek ewoluował. Z czasem zaczęto używać jako ochronę przyciemniane szkło. Przełom nastąpił jednak w 1964 r., kiedy to firma Corning wprowadziła na rynek soczewki fotochromowe, przyciemniające szkła pod wpływem promieniowania słonecznego. Obecnie zamiast szkła często stosowane jest półprzezroczyste tworzywo sztuczne. Jednak najlepsze odmiany okularów przeciwsłonecznych ograniczają dostęp do oczu nie tylko promieni słonecznych w zakresie widzialnym, ale także w zakresie ultrafioletu, co ma szczególnie duże znaczenie w miejscach, gdzie udział ultrafioletu w promieniach słonecznych jest znacznie wyższy. Okulary nie służą jednak wyłącznie do ochrony, są też modnym dodatkiem. Już w latach 60 pojawiła się moda na konkretny typ okularów. Chodzi o okulary lustrzane. Obecnie modeli i typów okularów jest wiele. Okrągłe, prostokątne z zaokrąglonymi krawędziami, kocie, czy typu mucha. Szkła mogą być lustrzane, w pełni zaciemnione, cieniowane. Kolorów oprawek zaś jest cała masa od czerni, po brąz, szarość, pastele, a nawet transparentne. Istnieje jednak kilka modeli kultowych, które znają niemal wszyscy. Najbardziej znaną marką okularów przeciwsłonecznych jest Ray-Ban. To właśnie ta marka wypuściła na rynek klasyki: model Aviator (duże szkła z cienka metalową ramką), Wayfarer (szerokie z charakterystyczną metalową wstawką na bokach; miała je na sobie Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”) oraz Clubmaster ( kształtem przypominają model Wayfarer, ale dolna cześć oprawy składa się z metalowej obramówki. Od kilku sezonów najbardziej popularne są okulary z lustrzanymi szkłami, jednak każda z nas powinna mieć parę klasycznych czarnych lub brązowych okularów, które będą uniwersalne. W każdym modelu najbardziej liczy się jakość szkieł, dobrze dobrany do twarzy kształt, oraz estetyczny wygląd.

Jeśli szukasz praktycznych okularów przeciwsłonecznych, które będą pasować zarówno do małej czarnej , jak i bluzy i jeansów, wybierz te o prostym kształcie i neutralnym kolorze. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, postaw na lenonki , okulary w intensywnym kolorze, z detalem lub lustrzanymi szkłami. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!
2712 produktów

Obejrzano 60 z 2712 produktów