Parasole, lato 2021

1138produktów

Parasole damskie

Parasol to jeden z najbardziej praktycznych dodatków. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed deszczem, śniegiem, a także słońcem. Stąd właśnie jego nazwa – parasole po włosku oznacza dokładnie „słońcochron”. Parasol składa się z rączki oraz materiału naszytego na metalowy stelaż. Choć jego kształt wydaje się być okrągły, jest on wielokątem foremnym. Parasol może posiadać różnego typu mechanizm służący do jego rozkładania, zazwyczaj ze sprężynami i drutami. Klasyczny parasol posiada zakrzywioną rączkę, jednak jest to normą tylko przy większych parasolach. Obecnie możemy kupić również bardzo małe modele, długości jedynie kilkunastu centymetrów, dlatego ze względu na oszczędność miejsca, zamiast długiej, zakrzywionej rączki, stosuje się jedynie niewielki uchwyt.

Historia parasola jest naprawdę bogata – pierwsze powstały już prawie 4 tys. lat temu. Były wykonywane z liści, natłuszczonego papieru, skóry. Obecnie najczęściej stosuje się sztuczne tkaniny nieprzepuszczające wody, jak np. poliester. W Europie parasole pojawiły się dopiero w XVII wieku, zastępując przeciwdeszczowe peleryny. Modele kieszonkowe, czyli takie, które nie posiadają zakrzywionej rączki, zaczęły być produkowane dopiero w XX wieku. Parasol jest obecnie bardzo popularnym symbolem deszczu, który pojawia się np. w prognozach pogody. Jego zastosowanie może być jednak jeszcze szersze – występuje także w architekturze, pojawia się w religijnych ceremoniach, przy sesjach fotograficznych, a nawet służy jako broń. Jest stale produkowany przez wielu producentów na całym świecie, a jego sprzedaż nie spada z roku na rok. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża – od kilku do kilkuset złotych, dlatego też ważne jest, by przed zakupem zapoznać się z możliwymi wariantami i wybrać ten odpowiedni dla nas.

Najbardziej trwałe i solidne modele parasoli to te w formie laski zakończonej zakrzywioną rączką. Są one dosyć długie, nie mamy możliwości schowania ich do torebki, jednak ich stelaż jest bardzo wytrzymały. Sporo kobiet wybiera modele mniejsze, które można wygodnie nosić na co dzień przy sobie. Firmy prześcigają się obecnie w produkcji jak najlżejszych i najbardziej kompaktowych parasoli, wykonanych z włókna szklanego i szybkoschnącego materiału.

W trakcie deszczu to akcesorium jako pierwsze rzuca się w oczy, dlatego też bardzo łatwo można za jego pomocą wyróżnić się z tłumu czy manifestować nasz styl. Obecny wybór wzorów i kolorów jest ogromy, od poliestrowych, klasycznych, ciemnych modeli po przeźroczyste czy wzorzyste, plastikowe. Cętki, kratka, kwiaty, koty, a nawet pejzaże – na pewno każda z nas znajdzie swój ulubiony wzór.

Zobacz też, jakie jeszcze stylowe akcesoria i dodatki będą hitem w tym sezonie!