Broszki, lato 2021

738produktów

Modne broszki damskie

Broszka to dekoracyjna biżuteria, która jest przypinana do różnych części garderoby, takich jak swetry, bluzki czy szale. Oprócz urozmaicenia wizualnego naszej odzieży ma za zadanie także utrzymywać ją w konkretnej formie, np. podtrzymać szal czy spiąć kardigan. Może być wykonana z metalu, złota lub srebra, a także przeróżnych tworzyw sztucznych, skóry i tkanin. Niektóre egzemplarze bywają bogato zdobione kamieniami szlachetnymi, cekinami, muszlami.

Modne broszki damskie mogą być wykonane z drogocennych kruszców i osiągać zawrotne ceny, jednak na rynku dostępnych jest również wiele delikatnych, srebrnych modeli lub małych dzieł sztuki typu hand-made. Najstarsze broszki pochodzą z epoki brązu, a wraz z mijającymi latami ich wygląd dynamicznie się zmieniał. Także dziś na estetykę wykonania wpływają aktualnie panujące trendy jubilerskie i odzieżowe.

Cechą charakterystyczną każdej broszki, odróżniającą ją od innych elementów biżuterii, jest oczywiście metalowa przypinka w typie agrafki, umieszczona pod ozdobnym elementem. Jednym z najbardziej znanych motywów, jakie wykorzystywano w broszce, była kamea, czyli owalny, szlachetny kamień, ozdobiony wypukłą rzeźbą, zazwyczaj kobiecego popiersia. Wytworne damy nosiły ją zwłaszcza w II połowie XIX wieku, używając jako praktyczną ozdobę żabotu lub wysoko zapinanego kołnierza.

Stylowe broszki

Broszki goszczą w naszych garderobach już setki lat; ich historia liczy w zasadzie tyle, co historia biżuterii w ogóle. Pierwowzorem broszki była fibula, czyli ozdobna agrafka, służąca do spinania szat. Dziś także jednym z najpopularniejszych modeli jest przypinka w typie agrafki, udekorowanej kamieniami, wstążkami lub łańcuszkiem. W zależności od tworzywa, z jakiego wykonana jest ozdoba, możemy nosić ją zarówno na co dzień, jak i na oficjalne wyjścia, przypinając broszkę np. do sukni lub wieczorowego szala.

Stylowe broszki są dziś noszone przez kobiety w różnym wieku i w różnych kulturach, a dla niektórych jest to nawet podstawa biżuterii, charakterystyczny element indywidualnego stylu. Szczególną popularnością cieszą się modele hand-made, wykonane zazwyczaj ze skóry, tkaniny lub nawet zrobione na szydełku! Dzięki takiej ozdobie, przypiętej do bluzki czy swetra, mamy pewność, że nasza garderoba prezentować się będzie oryginalnie i niepowtarzalnie. Broszki najlepiej nosić przypięte pod szyją lub na piersi, dopasowując je kolorystycznie do pozostałych elementów zestawu. Kolorowe, bardzo ozdobne broszki najlepiej więc łączmy z gładkimi bluzkami i swetrami. Materiałowa czy srebrna przypinka będzie też niezwykle praktycznym dodatkiem do szala - ile to razy narzekałyśmy, że spada nam z ramion i w mroźny dzień odsłania naszą szyję.