Obrączki, jesień 2020

217produktów

Stylowe obrączki

Obrączka to minimalistyczny pierścień, noszony zazwyczaj na serdecznym palcu prawej dłoni. Może być zupełnie gładki lub ozdobiony kamieniem, a od wewnętrznej strony posiadać grawer. Najczęściej obrączki noszone są przez małżeństwa i zakładane po raz pierwszy oczywiście w dniu ślubu. Ich znaczenie jest bardzo symboliczne i sentymentalne, dlatego też na wybór odpowiedniego kompletu poświęcamy zazwyczaj sporo czasu. Największą popularnością cieszą się modele wykonane z żółtego lub białego złota. Te najbardziej klasyczne mają zaokrąglony profil, błyszczącą powierzchnię, umiarkowaną szerokość i przede wszystkim w obrębie pary nie różnią się między sobą. Coraz częściej jednak kobiety decydują się na modele zdobione cyrkoniami lub brylantami, a kształt obrączek zmienia się w zależności od panujących trendów.

Stylowe obrączki już od wieków są symbolem miłości i wierności, a także nieodłącznym elementem każdego ślubu. Później przez lata przypominają nam o złożonym przyrzeczeniu, pełniąc jednocześnie funkcję estetyczną, jak i sentymentalną. Często też decydujemy się na wykonanie na ich wewnętrznej stronie niewielkiego graweru, w formie ulubionego cytatu lub daty ślubu. Ze względu na to, że nosimy je każdego dnia, bardzo ważne jest, by były również praktyczne - wygodne, trwałe i po prostu ładne.

Pierwszą kwestią, nad którą trzeba się zastanowić, jest oczywiście wybór tworzywa, z którego mają być wykonane nasze obrączki. Najtańsze rozwiązanie to srebro - jest ono jednak dosyć miękkie, łatwo się rysuje, dlatego też już po kilku latach ślady zużycia będą bardzo widoczne. Najczęściej decydujemy się na złoto, które zapewnia trwałość i estetyczny wygląd nawet po wielu latach - w przypadku pojawienia się zarysowań czy delikatnych uszkodzeń, takie obrączki możemy bez problemu wypolerować i odświeżyć. Oprócz tradycyjnego, żółtego złota, dużym zainteresowaniem cieszy się także białe (kolor zbliżony do koloru srebra) i różowe. Najcenniejszym i najbardziej trwałym tworzywem jest natomiast platyna.

Kolejną ważną kwestią jest profil obrączek - może być płaski, płaski fazowany lub okrągły. To właśnie on, oprócz koloru, najbardziej wpływa na ich zewnętrzny wygląd. Ma także znaczenie praktyczne - źle wykonany profil może drażnić lub kaleczyć nasze palce, przeszkadzać w codziennych czynnościach, zaciągać swetry czy rajstopy. Najpopularniejsza szerokość obrączek to 5-6 mm, dostępne są jednak modele od 3 do 10. Jest to w zasadzie kwestia gustu i oczywiście budżetu - im szersza obrączka, tym cięższa i droższa. Coraz popularniejsze są modele składające się z połączenia różnych kolorów złota, zdobione kamieniami, grawerowane.