Pierścionki, zima 2022

5245produktów

Modne pierścionki

Pierścionek to rodzaj biżuterii w formie małej obręczy, noszony na palcu, głównie przez kobiety. Może być wykonany z metali szlachetnych lub nieszlachetnych, a nawet takich tworzyw jak plastik czy drewno. Najczęściej ozdobiony jest oczkiem, w formie oszlifowanego kamienia szlachetnego. Pierścionki mają bardzo duże znaczenie symboliczne - kojarzą się z wiernością, związkiem i wiecznością. W przeszłości pierścienie stanowiły o przynależności do danego rodu lub grupy, były przekazywane z pokolenia na pokolenie, bywały atrybutem podkreślającym godność rycerza, biskupa czy księcia. Ta symbolika zachowała się do dziś w niektórych kulturach; pierścienie są noszone np. przez wyższe duchowieństwo.

Obecnie najpopularniejszym modelem pierścionka jest oczywiście pierścionek zaręczynowy. Początki jego historii sięgają XIII wieku, kiedy to okres narzeczeństwa spopularyzował Papież Innocenty III. Modele ozdobione brylantem, które są najczęściej wybierane także dzisiaj, pojawiły się w okresie renesansu. Pierwszą, szczęśliwą obdarowaną (w 1477 roku) była Maria Burgundzka. Przez setki lat na taki podarunek mogli pozwolić sobie jednak wyłącznie mężczyźni z najbogatszych klas.

Choć zaręczyny to dla wielu kobiet jeden z najważniejszych momentów w życiu, rzeczywistość jednak nie jest aż tak piękna i romantyczna. Współczesna tradycja została w zasadzie wypromowana przez największe firmy jubilerskie, które ogłosiły ten błyszczący drobiazg obowiązkowym, przedślubnym podarunkiem, zaznaczając, że ma on stanowić równowartość miesięcznej pensji mężczyzny. To przekonanie można czasem usłyszeć także dziś. Modne pierścionki zaręczynowe pojawiają się systematycznie w kolekcjach największych firm jubilerskich, ciesząc się największym zainteresowaniem w okresie wakacji i świąt Bożego Narodzenia.

Dowiedz się z naszego artykułu, jak nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę po ślubie!

Oprócz pierścionków z brylantem, obecnie bardzo chętnie wybieramy również modele zdobione szmaragdami, rubinami, szafirami czy bursztynami. Najpopularniejszym kruszcem jest złoto, srebro oraz białe złoto. Kolor tworzywa warto dopasować do typu urody - srebro idealnie komponuje się z blond włosami i jasną karnacją, natomiast złoto lubi brązy i ciepły odcień skóry. Jeśli pierścionek zamierzamy nosić na co dzień, dopasujmy go do reszty naszej ulubionej biżuterii - zegarka, naszyjnika czy kolczyków. Modne pierścionki znacznie odbiegają ostatnio od tradycyjnej formy - wykonywane są z rozmaitych kruszców a ich kształt często zaskakuje - oplatają kilka palców jednocześnie, ozdobione są łańcuszkiem, który łączy go z bransoletką, a nawet posiadają wbudowany wyświetlacz lub pamięć przenośną.