Gorsety, lato 2021

284produktów

Modne gorsety

Damskie gorsety powróciły do łask w latach 80’ XX wieku. Po długiej przerwie, która spowodowana była emancypacją kobiet, przestały w końcu kojarzyć się ze zniewoleniem i fatalnym wpływem na zdrowie. Nowoczesny gorset był wygodny, subtelnie kształtował talię i, przede wszystkim, wyglądał niezwykle seksownie. Pierwsze modele, które pojawiły się na wybiegu u Jeana Paula Gaultiera, wzbudziły sporą sensację. Tak odważna bielizna nie była bowiem do tej pory standardem. Kobiety jednak pokochały nowy fason bielizny, a w obecnych czasach koronkowe gorsety noszą także jako bluzki.

Najmodniejsze gorsety pięknie eksponują atuty kobiecej sylwetki, tuszując jednocześnie mankamenty – gorset podkreśla i unosi piersi, wygładza brzuch i boczki. Dodaje pikanterii naszym wieczorowym kreacjom, świetnie wygląda jako baza pod dopasowaną marynarkę lub żakiet. Dużym powodzeniem cieszą się także modele wyszczuplające, wykonane z elastycznego, zazwyczaj cielistego materiału, które noszone są przez gwiazdy pod obcisłe sukienki zakładane na czerwony dywan. Oprócz tradycyjnego gorsetu możemy wyróżnić także gorset podbiustowy, który wymaga założenia stanika.

Gorsety damskie

Gorset to część ubioru lub bielizny damskiej, która została zaprojektowana w celu wysmuklenia talii, podniesienia biustu i usztywnienia, a jednocześnie wygładzenia górnej części ciała. Przez wiele lat gorset był obowiązkową i nieodłączną częścią garderoby każdej kobiety, aż w pewnym momencie stał się symbolem zniewolenia i nierówności płci. Współczesny gorset sporo różni się od swojego tradycyjnego poprzednika – co prawda ma również za zadanie wyszczuplać sylwetkę i podkreślać talię, jednak nie wpływa już tak znaczącą na jej wygląd – przede wszystkim nie powoduje trwałych zmian w ciele kobiety. Często jest po prostu zwykłym topem, detalami nawiązującym do klasycznych gorsetów.

Warto pamiętać, że przez pewien okres XIX wieku, ta część garderoby była noszona także przez mężczyzn. W zależności od epoki, kształt i materiał gorsetów znacząco się zmieniał. Największy wpływ na wygląd damskiej garderoby wywarł w okresie od XVII do początku XX wieku. Były to modele wydłużone z przodu, mocno usztywniane i bardzo ciasno sznurowane. Powodowały stałe zmiany w ciele, i niestety, także zdrowiu kobiety – stały się przyczyną deformacji płuc, innych narządów wewnętrznych i oczywiście żeber. Na szczęście po I wojnie światowej, na fali emancypacji kobiet, gorsety zostały wyparte przez staniki i dopasowane topy, które były wygodne i, przede wszystkim, bezpieczne dla zdrowia.