Pończochy, jesień 2022

Pończochy damskie

Pończochy to obcisłe zakolanówki wykonane z cienkiego materiału, sięgające zazwyczaj do połowy uda. Od rajstop odróżnia je właśnie długość – nie są noszone w pasie, lecz dużo niżej. Mają za zadanie poprawić wygląd naszych nóg oraz ochronić je przed zimnem. Początkowo noszone były wyłącznie przez mężczyzn, jednak dziś są charakterystycznym elementem wyłącznie damskiej garderoby. Mogą być noszone razem z pasem do pończoch, do którego są przypinane za pomocą cienkich pasków, z podwiązką lub samodzielne – nazywamy je wtedy pończochami samonośnymi.

Pierwsze modele pończoch wykonane były w jedwabiu i bawełny. W 1940 roku pojawiły się jednak nylonowe pończochy ze szwem i szybko wyparły wcześniejsze tkaniny. Kilkanaście lat później udało się wyeliminować szew, uważany wówczas za nieestetyczny. Moda na pończochy na chwilę osłabła za sprawą wzrostu popularności spódniczek typu mini – do najkrótszych fasonów cienkie rajstopy były zdecydowanie bardziej praktyczne. Dziś jednak znowu bardzo chętnie je zakładamy i doceniamy ich walory, zwłaszcza te estetyczne.

Pończochy samonośne

Pończochy samonośne to zakończone szerokim paskiem zakolanówki, które sięgają mniej więcej do połowy uda. Posiadają dodatkowe wzmocnienie w postaci sylikonu, dzięki któremu nie zsuwają się z uda i utrzymują na swoim miejscu przez cały dzień. Ich wynalezienie uchroniło damskie pończochy przed całkowitym zniknięciem z kobiecej garderoby. Szerokie pasy z doczepianymi paskami, jakie do tej pory stosowane były do podtrzymywania pończoch, nie były uważane za wygodne, a dodatkowo, na rynku pojawiły się miękkie i komfortowe rajstopy. Dzięki wynalezieniu pończoch samonośnych kobiety miały ciekawą alternatywę – latem, w trakcie największych upałów, brak dodatkowego materiału na wysokości pasa i bioder okazał się niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Do wyboru mamy bardzo wiele modeli modnych pończoch samonośnych – wzorzyste, ażurowe (zwane kabaretkami), błyszczące, matowe, cienkie i półprzeźroczyste, grube i kryjące, kolorowe i jednolite. Do biurowego looku najchętniej wybieramy te beżowe, zupełnie niewidoczne, które jednak poprawiają wygląd naszych nóg. Natomiast pończochy tradycyjne, noszone wraz z ozdobnym, koronkowym pasem, stały się kluczowym elementem seksownej, wyrafinowanej bielizny damskiej. A delikatna podwiązka, z praktycznego elementu przerodziła się w subtelny dodatek, ozdobiony koronką, haftem lub aksamitną tasiemką.
203 produktów

Obejrzano 60 z 203 produktów