Podkolanówki, lato 2021

85produktów
Podkolanówki oraz zakolanówki to rodzaj długich skarpetek, sięgających poniżej kolan lub do połowy uda. Zazwyczaj zasłaniają całe stopy i palce. Mogą być noszone jako praktyczny element damskiej bielizny bądź jako atrakcyjny dodatek urozmaicający cały zestaw. Zakładamy je zarówno latem, jak i zimą. Niektóre kobiety, zwłaszcza te, które na co dzień zobowiązane są do biurowego looku, noszą podkolanówki prawie codziennie. Mogą być wykonane z bawełny, elastanu bądź poliamidu. Czasem zakładają je także mężczyźni, chociaż jest to zdecydowanie bardziej kobiecy element garderoby.

Popularność podkolanówek wzrosła w latach 60’ i 70’ minionego stulecia, wraz z pojawieniem się krótkich spódniczek. Długie skarpetki to również charakterystyczny element dla dziewczęcych strojów – w połączeniu z granatową, plisowaną spódniczką i białą koszulą z kołnierzykiem tworzy szkolny mundurek. Podkolanówki mogą mieć przeróżne kolory, wzory oraz grubość – od całkowicie przeźroczystych i cienkich, po grube i wełniane, które są szczególnie popularne zimą i jesienią. Modele cieliste nosimy zazwyczaj zamiast rajstop, w zestawieniu z dłuższymi spódnicami bądź spodniami typu rybaczki. Na rynku dostępne są także luźniejsze podkolanówki z polaru, które idealnie pasują do kaloszy – świetnie chronią przed zimnem, dzięki czemu nasze ulubione gumowce możemy nosić także zimą, a żadna chlapa nie będzie nam straszna.

Już kilka tysięcy lat temu ludzie odkryli zalety tej formy odzieży – w celach ocieplenia i ochrony stóp przed urazami mechanicznymi owijano nogi poniżej kolan skórzanymi paskami. Pierwsze modele tradycyjnych podkolanówek pojawiły się około 100 lat temu w Ameryce. Dużym powodzeniem cieszyły się także w brytyjskiej armii, gdzie nawet stały się obowiązkowym elementem stroju każdego żołnierza.

Najbardziej klasyczne modele podkolanówek to te cienkie, wykonane z elastanu lub poliamidu, w takich kolorach jak beż, czerń i brąz. Zazwyczaj wykończone są szeroką, nieuciskającą gumką, a na palcach posiadają dodatkowe wzmocnienie. Doceniają je zwłaszcza kobiety, które zobowiązane są nosić na co dzień eleganckie czółenka na obcasie. Obecna oferta modnych podkolanówek jest jednak bardzo bogata – oprócz klasyków mamy do wyboru również ozdobne modele: w panterkę, paski, kropki lub roślinne motywy. Jeśli zamierzamy ubrać je do spódniczki mini, koniecznie wybierzmy średniej grubości podkolanówki w intensywnym kolorze, urozmaicone koronkowym obszycie lub małymi kokardkami. Na pewno zostaniemy zauważone!