Muchy, wiosna 2024

1194 produktów

Stylowe muchy męskie – obowiązkowy element eleganckiego stroju

Męska mucha, zwana także muszką, to dekoracyjny element ubioru, jedno z męskich akcesoriów. Ma formę materiałowego paska noszonego pod szyją, wiązanego na kształt małej kokardy. Może być zakładana do fraka, smokingu lub garnituru. Podobnie jak w przypadku krawata, muszkę można wiązać na różne sposoby, występują też różne jej kształty – zakończenia materiałowego paska mogą być proste, półokrągłe lub trójkątne.

Rozmiar tej ozdoby zazwyczaj bywa regulowany i trzeba go odpowiednio dobrać, by zachować proporcje wobec kołnierzyka i kształtu twarzy noszącego. Stylowe muchy to obecnie bardzo popularny dodatek, choć przez wiele lat był zapomniany i wyparty przez krawaty. Dziś jednak panowie bardzo chętnie po nie sięgają, zestawiając z garniturem np. na takie okazje jak śluby i wieczorowe przyjęcia.

Różnego typu ozdoby, noszone przez mężczyzn pod szyją, takie jak wiązane chusty i żaboty, towarzyszyły już od najstarszych czasów. Mniej więcej pod koniec XIX wieku ukształtował się obecny fason muszki – były wówczas popularne dwa jej rodzaje – tzw. motyl i nietoperz, które przetrwały do dziś. Tak samo jak kiedyś, jedwab jest obecnie najpopularniejszym i najszlachetniejszym materiałem używanym do szycia muszek męskich.

Eleganckie muchy – na co zwrócić uwagę?

Dobór eleganckiej muchy męskiej to dosyć trudna i skomplikowana sprawa, a ze względu na to, że ta ozdoba cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami.

Oprócz tego, że muchę męską chętnie zakładamy do stylizacji smart casualowych i na takie okazje jak np. wesele, jest ona także podstawową ozdobą stroju wieczorowego. Białą muchę uszytą z tkaniny zwanej piką, zakładamy do fraka, natomiast do smokingu nosimy wyłącznie muchy w kolorze czarnym. Muchy noszone do mniej formalnych stylizacji mogą być wykonane z przeróżnych materiałów: od bawełny, po jeans, sztruks, jedwab i poliester.

Aby muszka męska wyglądała estetycznie i dodawała nam klasy, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni kołnierzyk koszuli, wielkość samej muchy oraz klap marynarki. Wykładany kołnierzyk półwłoski, klasyczny z krytą listwą i klasyczny z płaską plisą to modele idealnie stworzone do zestawienia z muszką. Szerokie muchy, kołnierze i klapy marynarek przeznaczone są dla mężczyzn o dużych, szerokich twarzach i generalnie sporych gabarytach. Pamiętaj, by zachować proporcje. Jeśli lubisz eksperymentować z modą, z powodzeniem możesz nosić ciekawe, wzorzyste muchy w połączeniu z kardiganami i swetrami z dekoltem typu V.

Obejrzano 60 z 1194 produktów