Szelki męskie, jesień 2021

513produktów

Szelki męskie do spodni

Szelki to materiałowe lub skórzane paski, noszone na ramionach w celu podtrzymania spodni. Często są wykonane z materiałów elastycznych: w całości lub częściowo, przy klamrach i guzikach. Paski szelek zazwyczaj krzyżują się na plecach, tworząc kształt w formie litery X lub Y. Do spodni przymocowane są za pomocą zapinanych, metalowych klamerek lub skórzanych pasków z dziurkami, które zakładane są na guziki przyszyte do paska spodni. Męskie szelki do spodni wynalezione zostały w 1820 roku przez Alberta Thurstona. W tym okresie były noszone na co dzień, ponieważ krój spodni z wysokim stanem nie był przystosowany do klasycznego paska. Od tamtej pory często wypierane były przez paski, po czym znowu powracały do naszej garderoby. W pewnym okresie były nawet uznawane za bieliznę i noszone wyłącznie pod kamizelkami.

W dzisiejszych czasach szelki zazwyczaj noszone są do garnituru, jako modny i praktyczny dodatek. Warto wspomnieć, że jest to także obowiązkowy element garderoby skinheadów i zwolenników mody punkowej. Klasyczne szelki wykonane z materiałów wysokiej jakości i przypinane do pasa spodni na guziki uznawane są za element stroju wizytowego. Noszenie ich jednocześnie ze skórzanym paskiem jest uznawane za modowe faux pas. Do tego rodzaju szelek trzeba oczywiście posiadać specjalne spodnie, których nabycie nie jest wcale takie proste, choć w UK lub USA ciągle działają szwalnie specjalizujące się w tego typu fasonach.

Szelki męskie na guziki

Choć tradycyjne szelki na guziki przez wiele lat uznawane były za staroświeckie i niegustowne, dziś coraz częściej pojawiają się w naszej garderobie, podobnie jak np. muchy i poszetki. Pełnią rolę ciekawego i estetycznego dodatku, jednocześnie spełniając swoje praktyczne zadanie dużo lepiej niż klasyczny pasek - utrzymują spodnie w jednym miejscu i mamy całkowitą pewność, że nie zsuną się poniżej pasa. Miłośnicy mody chętnie zakładają je zarówno do wizytowych, jak i smart casualowych stylizacji. Klasyczne szelki wysokiej jakości mogą być też ciekawym pomysłem na prezent. Albert Thurston, który najbardziej przyczynił się do ich popularyzacji, to dziś niezwykle popularna marka, a ceny luksusowych modeli szelek osiągają ceny nawet kilkuset funtów! Wszystkie posiadają elementy z koziej skóry oraz ręcznie polerowane klamry. Szelki mogą być przypięte do guzików umiejscowionych na zewnątrz lub wewnątrz paska w talii - niestety ciężko obecnie kupić takie spodnie, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w szelki, które w komplecie posiadają 6 specjalnych guzików, które sami możemy przyszyć. Pamiętajmy jednak, by wcześniej pozbyć się (najlepiej u krawca) ewentualnych szlufek.