Okulary męskie, jesień 2022

Modne okulary męskie

Okulary to jedne z najpopularniejszych męskich akcesoriów, które służą do ochrony naszych oczu, ale mają też spełniać funkcje estetyczne. Oprócz okularów korekcyjnych, które stosujemy przy wadach wzroku, dostępne są także męskie okulary przeciwsłoneczne. Mają one za zadanie chronić nasz wzrok przed silnym i niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Najczęściej sięgamy po nie w trakcie letnich miesięcy, zarówno w mieście jak i na urlopie w ciepłych zakątkach. Nie zapominajmy jednak, że okulary przeciwsłoneczne to także bardzo ważne akcesorium dla kierowców czy narciarzy - promienie słoneczne silnie odbijające się od tafli śniegu, ulicy czy wody to rozpraszający i niebezpieczny czynnik.

Pierwowzór dzisiejszych okularów przeciwsłonecznych pojawił się ok. XII w. w Chinach, gdzie sędziowie używali przydymionych płytek kwarcowych. Początkowo okulary nie miały żadnego znaczenia korekcyjnego czy ochronnego. Pierwsze oprawki z przyciemnionymi szkłami pojawiły się w 1752 roku, a opatentował je James Ayscough. W dzisiejszych czasach, zamiast tradycyjnego szkła, stosuje się głównie tworzywa sztuczne, barwione na czarno, brązowo, ale też szaro, niebiesko czy zielono. Modele te często posiadają dodatkowe zabezpieczenie przed promieniami ultrafioletowymi. Kształt oprawek, szkieł, ich kolor i grubość ziemia się w zależności od panującej mody. Często np. stosuje się zewnętrzny efekt lustrzany czy bogato zdobione oprawy.

Czym kierować się podczas zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych? 2 główne czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę to oczywiście walory ochronno-techniczne i estetyczne. Po pierwsze zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas model posiada filtr UV - tylko dzięki niemu zabezpieczymy nasze oczy. Druga kwestia to polaryzacja - jeśli często podróżujemy samochodem, uprawiamy sporty zimowe czy wodne - z pewnością się nam przyda, ponieważ złagodzi skutki silnych odblasków. Na okularach często możemy także znaleźć informację o stopniu zaciemnienia soczewek. Dla naszego klimatu, czyli głównie średniego nasłonecznienia, najlepiej sprawdzą się te z 2 kategorii. Bardzo ważna jest również jakość wykonania i zastosowane materiały - jeśli planujemy zakup droższych okularów, solidne tworzywa, dzięki którym to akcesorium posłuży nam przez lata, są niezwykle istotne.

Oprócz kwestii technicznych zawsze zwracamy uwagę również na estetykę wykonania, czyli kształt, grubość i kolor oprawek i szkieł. Powinniśmy dobrać go do kształtu naszej twarzy i oczywiście własnego gustu.
1977 produktów

Obejrzano 60 z 1977 produktów